South Carolina Football Officials Association
 

 

 

SHRINE BOWL OFFICIALS

 

 

1949
M.C. Woods, Jr.
Fred Craft

1967
Bill Cummings
J. Truman Owens

1985
Virgil C. Crenshaw ( R)
E. Bruce Hulion (BJ)
Rocco Delpriore (LJ)

2003
Larry Saunders (R)
Mike D. Owens (LJ)
Chris Jones (FJ)
Paul Pool (SJ)

1950
E. F. Ward
H.H. Wilbanks

1968
W.N. “Bill” DeVore (U)
William H. Bouknight (L)
Grady L.Ray (BJ)

1986
J.V. Smith (U)
A.L. Tumblin (L)
J. H. Howey (BJ)

2004
Bill Reid (U)
Steve Jackson (L)
David Johnson (BJ)
Dick McGlaun (ECO)

1951
V. E. Baugh
George T. Watson

1969
Rod Dailey (R)
Joe P. Watson (J)

1987
R.C. Hicks ( R)
R. C. Fowler (LJ)
Tommy E. Hutson (FJ)

2005
Bob Bone  (R )
Bert Sanford (LJ)
Bryan Fink (FL)
Bob Turnmire (SJ)

1952
Jack Lindsay
Andy Hall

1970
W. Clark Gaston (U)
Jesse A. Smarr (L)
Billy E. Brown (BJ)

1988
Jim H. Bull    (U)
Tommy C. Stribble    (L)
Larry G. Reddeck    (BJ)

2006
John Peek (U)
Ron Young (L)
Tim Livingston (BJ)
Ned Shows (ECO)

1953
Bill Simpson
J.C. Hambright

1971
J. Vincent Price ( R )
Joe Hornsby (J)

1989
W Eugene McCracken   ( R)
D.W. Bell     (LJ)
J.E. Dabbs    (FJ)
D.E. Carter   (SJ)

2007
Bill Peter (R )
Terry Troutt (LJ)
Chuck Cauthen (FJ)
Dennis Massingille (SJ)

1954
Ray Moore
Vaughn Jennings

1972
Charles L. Seay (U)
Alvin R. Kelley (L)
Sam Owens (BJ)

1990
Marion B. Hope   (U)
Jim W. Shire         (L)
James R. Shirley   (BJ)

2008
Robert Davis (U)
David Pitts (L)
Jim Boylan (BJ)
Fred Mercer (ECO)

1955
Jack Brandenburg
O.V. Player, Jr.

1973
Ernest R. Nelson ( R)
Edwin S. Cox (J)
B.M. Haynie (L)

1991
W.M. Spillane (R)
M.H. Guerry (LJ)
D.T. Stacey (FJ)
O.O. Graham (SJ)

2009
Russell Huggins (R )
George Mitchell (LJ)
Rhett Powell (SJ)
Steve Wilkie (FJ)

1956
J.A. Sims
Tom McIlwain

1974
Weldon D. Waites (BJ)
James R. Braswell (U)
Samuel B. Knox (L)

1992
L.M. Muldrow    (U)
Craig C. Dalrymple    (L)
J. Frank Overcash      (BJ)

2010
Matt Wiggins (U)
Todd Johnson (L)
Tom Zwilling (BJ)
Ricky Bush (ECO)

1957
Lynn Culbertson
Gill Rushton

1975
Joe Long ( R)
M. Googer (LJ)
J.K. Smith (J)

1993
O. Max Melton     ( R)
W.T. Deaton          (U)
J.M. Brown           (LJ)
Frank Pearson       (SJ)

2011
Jerry Welmaker (R )
Dean Waters (LJ)
Carlton Smith (FJ)
Jim Tolman (SJ)

1958
J.G. Collier
Ken DuBard
R.O. Hartman

1976
G.W. Inabinet (U)
J.R. Mashburn (L)
D.F. Williamson (BJ)

1994
W.H. Riner        (U)
Don W. Parker   (L)
Herman L. McQuage   (BJ)

2012
Samuel Davis (U)
Doug Hudson (L)
Gerald Parker (BJ)
F.O. Bryant (ECO)

1959
Carol Blackwell
Gene Benton

1977
G.M. Dover ( R)
M.D. Gaskin (J)
E.N. Roberson (LJ)

1995
J.D. Shealy           ( R)
D. Larry Owens   (LJ)
M. Brain Shealy   (SJ)
W. Brent Boore    (FJ)

2013
Mike Patterson (R )
Granderson James (LJ)
Joedy Moots (FJ)
Mike Mullinix (SJ)

1960
Billy Poe
Grady Decell
Jim Howey

1978
J. Kirk Weyman (U)
Charles Haggard (L)
O. Tyrone Gray (BJ)

1996
L. Al Webb    (U)
Parker R. Boulware   (L)
C.R. Froneberger   (BJ)

2014
Charles Welker (U)
David McKee (L)
Lynn Bostic (BJ)
Dennis O’Keefe (ECO)

1961
Buford Clary
Warren Walkup

1979
M.C. Rogerson ( R)
L.D. Harrington (LJ)
L.M.  Rowland (FJ)

1997
Jack R. Childress   ( R)
Wes Welborn         (LJ)
Harold Bullard       (FJ)
Dean Woods           (SJ)
J.A. Wyatt            (ECO)

2015
John Price (R)
Chris Horton (LJ)
Steve Hughes (FJ)
Tommy Brush (SJ)

1962
Ralph Jenkins
“Jay” Bleakley
D.B. Hendrix

1980
Joseph C. Pate (U)
W.D. Kaughman (L)
Johnny Holtzclaw (BJ)

1998
Terry Steinert      (U)
Jim Littlejohn     (BJ)
Wilson Hunter     (L)
Ed Bryant         (ECO)

2016
John Hitchman (U)
Jeff Cockrell (L)
Bud Fulton (BJ)
William Murphy (ECO)

1963
W. H. Embler
J.Y. Antley

1981
R.L. Sandifer ( R)
R.S. Sarratt (FJ)
Steve R. Koon (LJ)

1999
Paul Hernandez    ( R)
Jim Jumper           (LJ)
Doug Drenning    (FJ)
David Younts      (SJ)

2017
John Hill (R)
Garen DeNard (LJ)
Keith Ritter (FJ)
Donnie Strong (SJ)

1964
Bob Berry
Ward Williams
Russ Murray

1982
J. Eddie Skey (U)
Bruce R. Volk (L)
Gerald R. Ulmer (BJ)

2000
David Cuthbertson    (U)
William James           (L)
Ed  A. Rhodes          (BJ)
Wendell Hall          (ECO)

2018
James Waldrep (U)
Ryan Wilkie (BJ)
Jeff Nettles (L)
Mike Cohen (ECO)

1965
Howard Burmeister
Marshal Fant

1983
George L. Heflin ( R)
Thomas C. Fosberry (LJ)
R. Eugene Stancil (BJ)

2001
Barry Johnson  (R )
Homer Edwards (LJ)
Will Alexander  (FJ)
William Addis  (SJ)

 

1966
J.C. Rushton
C. R. “Buck” Amick
E.C. Owens
1984
W. Allen Armstrong (U)
Ken R. Hudson (L)
Sam L. Stephenson (FJ)
2002
Don Branham  (U)
Dennis Falls  (L)
Steve Brush  (BJ)
Marion Smith (ECO)